Oturduğunuz Yerden 360 Derecelik Mars Turu Yapın

Birçok kişinin özel meraklarından biri olan uzayda şu anda dünya Mars gezegenine odaklanmış durumda. Özellikle NASA‘nın yaptığı çalışmalar neticesinde şimdiye kadar hep Mars’ın fotoğraflarını görmüştük. Ancak bu sefer direkt olarak marsta gezinti yapabilme şansına sahipsiniz.

NASA’nın Mars’a yolladığı Curiosity Mars Rover (Meraklı Mars Avaresi) adlı araç tarafından yapılan 360 derecelik çekimler sonucunda Facebook‘ta bir video yayınlandı. Bu video ile bu aracın Mars yüzeyinde çektiği fotoğraflar ile Mars’ın yüzeyini net olarak bir noktasında ayakta duruyormuş gibi görebilirsiniz.

Videoyu HD kaltesinde açmış olsanız bile öyle süper bir görüntü yok. Çünkü hem çekilen kamerahem de fotoğraf düzenlemeleri neticesinde güzel ama süper olmayan bir 360 derecelik fotoğrafa sahip oldu.

Videoyu başlattıktan sonra mouse ile basıp çevirerek görebileceğiniz görüntüler NASA tarfından alınarak Facebook’un 360 derecelik video ekibinin çalışmaları sonucunda oluşturulmuş. Paylaşımı Curiosity Mars Rover’ın resmi sayfası ve Mark Zuckerberg‘in bizzat yaptığı görüntüyü “Bu, 360 video ve sanal gerçeklik ile yapılabileceklerimizin başlangıcı. Oldukça muhteşen” şeklinde belirtmiş. Haklı da. Çünkü bundan yıllar önce sadece hayalini kurabileceğimiz Mars’ı şu anda bir kısmını da olsa görebiliyoruz. Bu da demektir ki önümüzdeki yıllarda sanal gerçeklik deneyimiyle Mars yüzeyinde gezebilme ihtimalimiz yüksek.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.