15 Ocak 2019

League of Legends 9. Sezonda bizleri neler bekliyor?

ile Volkan Kalay

Tüm League of Legends oyuncularının gözlerinin dört açıp beklediği 9. sezon önümüzdeki günlerde başlayacak! Peki gelecek sezon nasıl geçecek, neler olacak, güçlenecek şampiyonlar, yeni meta ve kullanılabilir rün dizilimleri ve daha fazlasını bu yazı üzerinde bulabileceksiniz.

İlk önce şampiyonlarla başlamak isterim. 9.1 yaması ile birlikte çıktığından bu yana nerf yiyen Kalista’yla başlamak istiyorum. Kalista benim en sevdiğim şampiyonlardan biridir ve 9. sezonda onu Vadide görmekten mutluluk duyacağım… 🙂

Kalista

Taban SG, SG büyüme oranı ve saldırı hızı büyüme oranı arttı. W’nun Yeminli SG ilavesi kalktı. Q’nun hasarı arttı. E’nin destansı canavarlara verdiği hasar azaldı.

https://tr.leagueoflegends.com/tr/news/game-updates/patch/91-yama-notlari

Kalista’ya gelecek Taban saldırı gücü artışı, Saldırı gücü büyüme oranı ve saldırı hızı büyüme oranı ile oldukça işlevsel ve saldırgan bir şampiyon haline gelecektir.

Q – Delici yeteneğine gelen ufak artışlarla bu yetenek ile daha fazla hasar vurulmasına imkan sağlanacaktır.

Q – Delici yeteneğine gelen artışa karşın E – Ciğerini Sök yeteneği destansı canavarlara %50 daha az hasar verecek. Bu düzenlemeyi yerinde bulduğumu söyleyebilirim. Kalista lig maçlarında veya normal maçlarda çok az oynansa da güçlenmemiş halinde bile E yeteneği ile bir ormancının Çarp Sihirdar büyüsünden 2.5-3 kata kadar fazla vurabiliyor. E saldırı gücü artışı da elde etti… Bu da global görevlerde oldukça adaletsiz olurdu ve düşürülmesi yeterince doğru bir karar.

Ornn
Taban dayanıklılığı arttı. Ornn’un eşyaları 13. seviyede gelişecek (en fazla 2 eşya). 14 ve daha sonraki seviyelerde seviye başına bir takım arkadaşının eşyasını geliştirebilecek. Daha fazla geliştirme eklendi. Q’nun bedeli, hasarı ve yavaşlatma etkisi azaldı. W’su artık kalkan oluşturmuyor ama Ornn’u durdurulamaz hale getiriyor. R’nin yavaşlatma ve havaya savurma etkileri zayıfladı.

Ornn’u sürekli yerine sabitleme ve havaya savurma etkileriyle takım savaşlarını fazlasıyla etkiliyordu. R – Ocağın Çağrısı yeteneğinin yavaşlatma ve havaya savurma etkileri düzenlendi ve düşürüldü.

Pasifi değiştirildi ve artık takım arkadaşları altın karşılığı eşyalarını geliştiremiyorlar. Onun yerine Ornn 14. seviyeden sonra her seviyede istediği bir takım arkadaşının üstüne tıklayıp geliştirilebilir eşyalardan birini geliştirebiliyor.

Şampiyonlara ayırdığımız vakit bu kadar yeterli olacaktır.

2019’un ilk yamasına hoş geldiniz! Umarız yılbaşı tatilinde iyice dinlenebilmişsinizdir ve yeni bir LoL yılına hazırsınızdır. Hadi başlayalım!

Notların üst kısmında profesyonel maçlarda normal oyunlardakine kıyasla çok daha güçlü olan Kalista, Ornn ve Sejuani için oluşturduğumuz özel bölümü göreceksiniz. Üç şampiyonun da koordinasyonu yüksek takımlardaki işlevselliğini azaltırken; onları mükemmel zamanlamaya, konum almaya veya iletişime daha az bağlı olacak şekilde güçlendireceğiz. Ardından bazı nişancıların doğrudan güçlendirilmesini de içeren şampiyon değişikliklerine geçeceğiz. Yaptığımız tüm değişikliklerde şampiyonların kendilerine has güçlü yönlerini veya seçilme nedenlerini vurgulamaya çalıştık; fakat kabul etmeliyiz ki 2018 nişancılar için zor bir yıldı. Ayrıca önümüzdeki yamalarda eşyalar için de bazı çalışmalarımız olacak. Kısacası nişancılara yönelik çalışmalarımız 9.1’le sınırlı değil. Denge değişikliklerimizin son bölümündeyse rün ayarlamalarından söz edeceğiz. Saldırı sıfırlamalarına sahip şampiyonlar için Keskin Sağanak’a getirdiğimiz kullanılabilirlik güçlendirmesi de bunlara dahil.

9.1’deki oyunlarınızda hepinize bol şans dileriz!

 Paul “Aether” Perscheid

2019 yılıyla birlikte gelecek olan 9. Sezon ile birlikte bir nişancı sezonunun gelmesini bekliyorum. Ek olarak 9.2 yamasıyla ilgili birkaç ek bilgi de verildi. Orman oyuncularının erken oyunlara çok fazla etki ettiği ve bunun değişmesi gerektiği üstünde duruluyor.

9.1 Yaması ile birlikte birçok Nişancı güçlenecek ve nişancılar için zulüm olarak geçen birkaç sezonun ardından -hele ki 8. sezonda destek karakterlerinin bile nişancıları kestiğini göz önünde tutarsak- nişancılar için yeterince güzel gelişmeler olacağa benziyor…

Bir sonraki yazımda güncel 9. sezonda kullanılabilecek rün dizilimlerini paylaşacağım, Takip kalın 🙂

Yazı üzerinde gördüğünüz her türlü hata ve önerileriniz için yorum bölümünü kullanınız.