11 Ocak 2016

LoL Bilerek yanlış rapor kullanımına uzaklaştırma geliyor

ile Volkan Kalay

Riot Speirune tarafından gönderilen yazı ile artık bilerek yanlış rapor kullanımına uzaklaştırma geliyor…

Daha siz ormana giremeden ölen oyuncuların “jung report…” diyerek rakibe bilerek ölmesi hepimizin ormancı rolündeki korkulu rüyasıdır belkide. Ama rolünüzü iyi yaptığınızdan eminseniz rapor edilmekten çekinmeyin, hatta onları destekleyin ki onlara ceza gelsin 🙂


 

Şimdi de Riot Speirune tarafından yapılan açıklamayı okuyalım:

TL;DR: Diğer oyuncuları haksız yere raporlayan oyunculara uzaklaştırma; doğru kategoride bize ilettiği raporlarıyla Adalet Meydanlarında sportmence olmayan davranışlara müsamaha göstermeyen oyunculara ise ilerleyen zamanlarda ödül gözüküyor!

Son aylarda rapor sistemini daha hızlı ve daha verimli hale getirmek için yoğun bir çalışma içerisine girdiğimizi duyurmuş ve getirdiğimiz yenilikleri sizlerle paylaşmıştık. Oyun içerisindeki olumlu etkileri uzun bir süredir gözlemlenebilen bu güncellemelerimizin sağlıklı bir şekilde işlemeye devam etmesi için gündemimize aldığımız en önemli konulardan biri ise, sistemi yanıltmak amacıyla yapılan yanlış raporlamaların önüne geçmek.

Gerek Destek Sayfamız’da gerek Panolar’da yayımladığımız başlık ve yorumlarda rapor sisteminin doğru kullanımı hakkında bilgiler veriyor, uygulanan disiplin işlemleri için bu konunun ne kadar önemli olduğundan sıkça bahsediyoruz. Sürekli olarak diğer oyuncuları yanlış kategorilerde raporlayarak sistemi suistimal etmeye çalışan oyuncuların raporlarını dereceli olarak değersizleştiren ve sistemin bu oyuncudan gelen raporları dikkate almamasını sağlayan koruma sistemimizin yanı sıra; artık bu tür suistimal çabalarını hoş görmediğimizi daha net gösterecek şekilde, ilgili oyunculara 7 gün uzaklaştırma uygulayacağız.

Bu sebeple tüm oyuncularımızın şunları hatırlamasında fayda olduğunu düşünüyoruz:

1) Oyun içerisinde sergilenen tüm davranışlar, sistemimiz tarafından kayıt altına alınmakta ve ekibimiz tarafından kontrol edilmektedir. Bu sebeple hakaret etmeyen oyuncuyu hakaretten, bilerek beslemeyen oyuncuyu bilerek beslemeden rapor etmeniz, o oyuncunun ceza almasını sağlamayacağı gibi artık sizin 7 gün uzaklaştırma almanıza sebep olacak. Bu sebeple bir oyuncuyu raporlarken doğru kategoride raporladığınıza; örneğin, Hakaret kategorisini kullanacaksanız oyuncunun Hakaret ettiğine, Bilerek Besleme kategorisini kullanacaksanız oyununcunun bilerek beslediğine emin olmanız gerekiyor.

2) Rapor sistemi, yalnızca oyun içerisinde rapor edilecek olumsuz bir davranış gözlemlendiğinde kullanılması gereken bir sistem. Bu sistemi, oyunu kaybettiğiniz için sinirlendiğinizde deşarj olmak için, kimin olumsuz davranış sergilediğini unuttuğunuzda geri kalan 9 oyuncunun tümünü raporlayarak deneme – yanılma yapmak için veya yalnızca kötü bir oyun geçiren oyuncuları bilerek beslemeden rapor etmek için kullanıyorsanız, radarımıza takılarak uzaklaştırılma ihtimaliniz çok yüksek.

3) Bu şekilde sistemi suistimal etmeye çalışan oyuncular sırasıyla 7 gün, 2 hafta ve son olarak kalıcı uzaklaştırmaya maruz kalacaklar. Bu konuda kimseye hoşgörüyle yaklaşmayacağımızı tekrar vurgulamak isteriz.

Bununla birlikte, doğru raporlama yaparak olumsuz davranışların önüne geçmekte bizlere yardımcı olan oyuncularımızın bu durumdan hiçbir şekilde etkilenmeyeceğine emin olabilirsiniz. Nefret söyleminde bulunduğuna emin olduğunuz oyuncuyu Nefret Söylemi kategorisinde, hakaret ettiğine emin olduğunuz oyuncuyu Hakaret kategorisinde raporlarken çekinmek için hiçbir sebebiniz yok. Aksine, doğru oyuncuları doğru kategorilerde raporlayarak disiplin işlemi uygulanmasını hızlandırdığınızda, Adalet Meydanları’nda sportmenliği koruduğunuz için ödüllendirilme ihtimaliniz var! Bu konuda, ileride yapacağımız duyuruları takipte kalın.

Hepinize sportmence oyunlar dileriz!