24 Mayıs 2018

Serbest Meslek (Freelancer) Olarak Para Kazanma Yolları! 20$ Hediye!

ile Volkan Kalay

Öncelikle Freelancer nedir?

Serbest çalışan da diyebileceğimiz ’freelance’ kelimesinin aslında Türkçe karşılığı tam olarak paralı asker anlamına gelmektedir. Kendi işini kuran veya kurmak isteyen, bir yere veya mesaiye bağlı kalmadan evinde veya bir kafeden çalışmak isteyen veya proje bazlı çalışanların çoğunlukla tercih ettiği freelance artık bir çalışma stili haline geldi.

Freelance çalışmanın avantajları neler?

Öncelikle freelance çalışansanız günlük mesai saatinizi siz belirlersiniz. Sabah 9’da da veya 10’da da mesaiye başlasanız size işe geç kaldın diye kızacak biri yoktur. İstanbul gibi büyük şehirlerde trafikte boş yere geçen zamanlarınız olmaz. Sırf trafikte geçireceğiniz günlük en az 3 saat size kalır. Genellikle proje ve iş bazlı çalıştığınız için işi zamanında teslim etmeniz yeterlidir. Yani bir gün kafa tatili yapıp ertesi gün 14 saat çalışarak işi yetiştirebilirsiniz. Mekana bağlı değilsinizdir. Bir gün evinizde çalışırken diğer gün bir kafede akşama kadar iş yapabilirsiniz. Aynı anda bir kaç işi takip edebilirsiniz. Önemli olan zamanında işi bitirmektir.

Freelance yapılacak işler neler?

Freelance çalışma ülkemizde genelde bilişim alanında olan işlerde daha çok tercih ediliyor. Yazılım projelerinde, web projelerinde bu model daha çok karşımıza çıkıyor. Bunun yanında makale yazarak, grafik tasarım yaparak, çevirmenlik yaparak, editörlük yaparak da geçimini sağlayan insanlar yok değil.

Freelance Çalışma İmkanı!

Bilişim alanında Freelance olarak çalışabileceğiniz pek çok site bulunmakta ancak FreeLancer.Com bunların arasında en yüksek kullanıcıya sahip sitelerin başını çekmektedir. Freelance çalışanlar ve işverenlerin bulunduğu platformda kendinize uygun bir iş bulmanız çok uzun sürmeyecektir. Hemen hemen her konuda bir iş imkanı bulmanız mümkündür. Üstelik verdiğim linkle üye olduğunuzda 20$ Hediye! 

Aşağıdaki resme tıklayıp üye olduğunuzda 20$ anında hesabınıza yüklenecektir!